Inwestuj w jakość, oszczędzaj

Bariera trudna do pokonania

Sztuką w prowadzeniu kwiaciarni jest zapewnić zadawalający klientów asortyment kwiatów ciętych i zbyt wiele nie wyrzucać do kosza. To towar o bardzo krótkim terminie ważności. Na znaczne straty narażeni są szczególnie przedsiębiorcy florystyczni w pierwszym roku działalności. Bogaty asortyment kwiatów to wizytówka profesjonalnej kwiaciarni, a to kosztuje. Właściciel kwiaciarni wcześniej czy później stanie przed pytaniem – dlaczego tak trudno osiągnąć zysk?

Kwiaty w kwiaciarni to nieuniknione straty

Tanio kupuję, dużo sprzedaję, a mam kłopot z płynnością finansową – taka sytuacja szybko doprowadza do frustracji. W takim przypadku zachęcam do analizy kosztów wynikających z wyrzucania do kosza niesprzedanych kwiatów, dodatków, liści i roślin. Bo nikt nie ma wątpliwości, że się wyrzuca, ale nie każdy wie jakie to generuje koszty.

Asortyment kwiaciarni zachwyca, ale i kosztuje…

Z doświadczenia wiem, że straty wynikające z wyrzucania niesprzedanych kwiatów są znaczące. Szacuję, że w kwiaciarni wyrzuca się 10, 20 a nawet 30% zakupionych kwiatów. Przy generowanym przychodzie na poziomie 40 tys. złotych miesięcznie, gdzie zdecydowaną większość asortymentu stanowią kwiaty i bukiety, możemy szacować te koszty w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Sposób na straty

Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem starych kwiatów jest ich nie mieć. Jest kilka sposobów na wyeliminowanie tego problemu w kwiaciarni. Po pierwsze warto dostosować podaż do popytu. Tę umiejętność zdobywa się latami, a i tak trafiają się niespodzianki. Dla osób rozpoczynających biznes florystycznych często jest to bariera nie do pokonania. Po drugie, wiedza na temat przechowalnictwa i pielęgnacji kwiatów, to można wyczytać w książkach, to trzeba potrenować w praktyce.

Czynniki wpływające na trwałość kwiatów ciętych

Kwiaty po ścięciu wciąż żyją, jednak przechodzą szybciej proces starzenia. Możemy spowolnić tempo utraty świeżości, gdy zaspokoimy podstawowe potrzeby ściętego kwiatu. Pierwsza i najważniejsza potrzeba to woda, druga to odżywka. Ponadto należy z kwiatami postępować delikatnie, unikać narażenia na etylen, chronić przed drobnoustrojami.

Najważniejsze to szybko sprzedać kwiaty… ale komu się to udaje?

Bardzo ważne są warunki jakie stworzymy dla kwiatów ciętych i bukietów w kwiaciarni. Idealna atmosfera to temperatura do 12 °C i wilgotność na poziomie 80 – 90%. Oczywiście, gdy udaje nam się szybko sprzedawać kwiaty to naturalne warunki w pomieszczeniu nie są wielką przeszkodą. Jednak już klimatyzowane pomieszczenie to wysuszone powietrze, co przyspiesza więdnięcie kwiatów.

Wspólna sprawa – jakość i świeżość

Potrzeby kwiatów ciętych i umiejętne postepowanie z nimi muszą mieć na uwadze wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw: ogrodnicy, hurtownicy i kwiaciarze. Warto mieć na uwadze to, że świeże kwiaty przeważnie dostarczane są do kwiaciarni samochodami chłodniami, dlatego dobrze jest to kontynuować i przechowywać je w chłodnym miejscu. Kwiaty muszą zachwycać swoją urodą i powinny zachować oczekiwaną przez klientów trwałość. Kwiaty sprzedawane w kwiaciarni powinny mieć w sobie wystarczająco dużo życia, aby klient mógł się nim nacieszyć!

Inwestycja

Jeżeli zbyt duża ilość wyrzucanych kwiatów do kosza blokuje Twój rozwój, to warto pomyśleć nad inwestycją w urządzenie, które pozwoli opanować zbyt duże straty. A może nie warto czekać z taką decyzją do pierwszych problemów finansowych i jeszcze przed otwarciem kwiaciarni zakup altany chłodniczej zapisać na liście najpotrzebniejszych urządzeń przed rozpoczęciem działalności.

Altana kwiatowa

Chłodnie w kwiaciarniach bez wątpienia przydatne, ratują przed stratami, szczególnie w lecie. Ale też w lecie istnieje duża rozbieżność między temperaturami w chłodni i na zewnątrz. Każdy kwiat inaczej reaguje na szok termiczny, jedne totalnie inne prawie niezauważalnie. W kwiaciarniach występują dwa rodzaje chłodni – na dłuższe przechowywanie (na zapleczu) i te do ekspozycji kwiatów i bukietów (w sali sprzedażowej). W tej pierwszej temperatura jest niższa niż w tej drugiej. W gorące dni warto pamiętać o pakowaniu bukietów w papier, on ma ochronić przed szokiem termicznym – chłodnia – gorący samochód, bo już jak dojadą kwiaty do domu to tam już nie jest aż tak bardzo gorąco.

Dwa najważniejsze czynniki decydujące o trwałości kwiatów

To, że niska temperatura ma dobry wpływ na zwiększenie trwałości kwiatów wie chyba każdy florysta, ale jest jeszcze jeden ważny czynnik… Kilka lat temu zauważyłem różnicę w trwałości kwiatów, w szczególności róż, w dwóch naszych kwiaciarniach. W jednej z nich te same kwiaty zachowywały świeżość znacznie dłużej niż w drugiej, zacząłem zastanawiać się, dlaczego? Prosta analiza potwierdziła moje przypuszczenia. W lokalu w tradycyjnym budynku bez klimatyzacji wilgotność była znacznie większa niż w kwiaciarni w pasażu marketu, gdzie roleta była cały dzień otwarta, a cały obiekt był klimatyzowany. Szybki wniosek – klimatyzacja wysusza, co ma wpływ na obniżenie trwałości kwiatów ciętych, ale też roślin sprzedawanych w kwiaciarni. Dlatego też, gdy planowaliśmy otwarcie Kwieciarni zrezygnowaliśmy z klimatyzowania całej kwiaciarni a postawiliśmy na chłodnię.

Temperatura

Najważniejszym czynnikiem decydującym o trwałości kwiatów ciętych jest temperatura – ona w znaczący sposób wpływa na metabolizm kwiatów. Zmniejszenie temperatury w otoczeniu zmniejsza transpirację, co z kolei skutkuje dłuższą żywotnością kwiatów w wazonie. Stwierdzono, że róże w temperaturze 15 °C oddychają trzykrotnie szybciej niż w temperaturze 5 °C. W temperaturze 25 °C szybkość oddychania jest sześć razy szybsza niż w 5 °C. Innymi słowy, jeden dzień w 25 °C odpowiada sześciu dniom w 5 °C!

Rys 1. Wyparowywanie wody i produkcja ciepła przez kwiatów ciętych w wazonie.

Jak widać, temperatura chłodzenia odgrywa ważną rolę w przedłużaniu trwałości, Optymalna temperatura dla przechowywania większości kwiatów ciętych to 2-4 °C. Mając na uwadze, że nie ma potrzeby, aby kwiaty i bukiety w kwiaciarni przechowywać tygodniami to progową granicą w chłodni powinna być temperatura 12 °C. Po przekroczeniu tej temperatury otoczenia znacznie wzrasta zarówno transpiracja jak i produkcja ciepła przez roślinę.

Rys 2. Wpływ temperatury na trwałość kwiatów ciętych w wazonie.

Wilgotność

Wilgotność również odgrywa ważną rolę w przedłużaniu żywotności kwiatów ciętych w wazonie przez ograniczanie utraty wody w procesie parowania. Zbyt suche powietrze może w rzeczywistości wyciągnąć wilgoć z twoich kwiatów, a szok spowodowany odwodnieniem przyspiesza proces starzenia. W chłodni optymalna wilgotność względna dla przechowywania większości kwiatów to 80 – 90%.

Wiecie, że miałem z tym problem…

I nie był to problem finansowy tylko raczej mentalny – ekspozycja kwiatów ciętych w chłodni. No bo jak? Teoria visual merchandisingu mówi o tym, aby likwidować bariery dostępu klientów do produktów, a tu trzeba taką barierę postawić! Do tej pory znakomicie radziłem sobie bez takiej chłodni, udawało nam się po prostu szybko kwiaty cięte sprzedawać. Ale ubiegły pandemiczny rok to nowa sytuacja, a pomysł otwarcia nowej dużej kwiaciarni wiązał się z dużym ryzykiem, tym bardziej, że otwieraliśmy w środku upalnego lata, na przełomie lipca i sierpnia. Pomimo wieloletniego doświadczenia, a może właśnie dlatego, miałem obawy o to, że trochę potrwa dochodzenie do momentu, kiedy to sprzedaż kwiatów ciętych będzie na zadowalającym poziomie.

Większa powierzchnia, bo przestaliśmy mieścić się z naszymi pomysłami w dotychczasowych kwiaciarniach. Większa, bo bardzo chcieliśmy sprostać oczekiwaniom klientów i modzie na duże rośliny. Pierwsza myśl podczas wizji lokalnej w nowym lokalu to radość z dużej zachodniej witryny, która da dużo światła roślinom. Ale promienie słońca to także ciepło potrzebne roślinom doniczkowym, ale przeszkadzające kwiatom ciętym. Tak więc szybka myśl o klimatyzacji, której w lokalu nie było, ale tu po pierwsze koszty, a na dodatek osuszanie powietrza, które to znowu jest niekorzystne dla roślin doniczkowych.

Tak właśnie zacząłem szukać kompromisu i znalazłem – chłodnia na kwiaty cięte i bukiety. Znałem temat altan chłodniczych firmy Rapa, ale po zapoznaniu się z aktualną ofertą w katalogu nie znalazłem w niej altany o zadowalających mnie wymiarach, dlatego zdecydowałem się samodzielnie zaprojektować i wykonać chłodnię w kształcie szklarni. Bez wątpienia taka chłodnia była znacznie droższa niż altana chłodnicza z seryjnej oferty.

Więcej informacji o Altanie Kwiatowej na stronie Altany chłodnicze – wsparcieflorystow.pl

Również na tej stronie możesz zamówić Altanę Kwiatową Altany Chłodnicze – wsparcieflorystow.pl

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.