Koszty otwarcia kwiaciarni

Ile kosztuje kwiaciarnia?

Trudno szukać odpowiedzi na pytanie po omacku w Internecie. Bez dokładnej analizy konkretnego przypadku nie ma mądrej odpowiedzi na to pytanie. Na budżet inwestycji ma wpływ zbyt wiele czynników. Otwarcie kwiaciarni wiąże się z podobnymi jak przy każdej innej działalności handlowej krokami: znalezienie odpowiedniego lokalu, wyremontowanie, umeblowaniem, wyposażenie w niezbędne akcesoria i zatowarowanie. Wszystko zależy od planów i możliwości finansowych przedsiębiorcy, inne bowiem koszty trzeba ponieść, zakładając kwiaciarnię w małym pawilonie handlowym na lokalnym targowisku a inne w większym lokalu w galerii handlowej. Bez wątpienia mniejsze koszty poniesiemy wchodząc do lokalu, który od razu nadaje się na kwiaciarnię a inne w pomieszczeniu wymagającego kompleksowego remontu.

Nie ma, a przynajmniej ja nie znam badań ani statystyk na temat kosztów otwarcia kwiaciarni w Polsce. Ja uważam, że obecnie, aby otworzyć przyzwoicie działającą kwiaciarnię potrzeba przynajmniej 60 tys. zł, ale bez wątpienia większa inwestycja na poziomie 120 a nawet 180 tys. zł powinna spowodować szybsze osiągniecie satysfakcjonujących przychodów i dochodów. Opinię tą wypracowałem na podstawie mojego doświadczenia i analizy kosztów Kwieciarni jaką otworzyłem w połowie ubiegłego roku, ale też na podstawie rozmów z kilkoma osobami, które w ubiegłym roku rozpoczęło działalność i mogę stwierdzić, że te kwiaciarnie odniosły sukces.

W grupie na FB Otwieram kwiaciarnię odbyło się kilka dyskusji po wpisach osób, które otworzyły kwiaciarnię i zamiast sukcesu odniosły porażkę i szukały porad, pomysłu jak wybronić się przed szybkim bankructwem. Jestem przekonany, że na szybką porażkę miało wpływ słabe przygotowanie, być może brak wystarczających środków na stworzenie wyjątkowej kwiaciarni z pomysłem na biznes.

Pierwsze wrażenie

Niektórym wydaje się, że inwestycję można rozciągnąć w czasie i tak często bywa w praktyce. Jednak wtedy również spowalniamy zdobywanie tych najlepszych klientów i dochodzenie do optymalnych przychodów jakie może generować nam kwiaciarnia. Co nie znaczy, że nie można zaczynać od dużo niższej kwoty inwestycji. Trzeba mieć świadomość, że dzisiejsza kwiaciarnia nie może być jako taka, musi zachwycać! Myśląc o tym, że inwestycje w kwiaciarnię można rozłożyć na raty trzeba pamiętać o tym, że okazję na dobre pierwsze wrażenie, na wzbudzenie zachwytu, ma się tylko raz!

Kwiaciarnia to bardzo specyficzny rodzaj działalność. Sukces osiągnie ten kto potrafi opanować pewną zależność: bogaty i wyjątkowy asortyment to wielu zadowolonych, powracających Klientów. Łatwo powiedzieć – trudniej wykonać. Gdy na początku nie zapewnimy urozmaiconego asortymentu roślin i innych ciekawych artykułów, bo mamy ograniczony budżet to raczej nie będziemy mieli czym zachwycić Klientów, dobra mina sprzedawcy nie wystarczy. Jak już Klient wejdzie i nie zostanie niczym pozytywnie zaskoczony to raczej do takiej kwiaciarni nie wróci.

Jak wyliczyć koszty otwarcia kwiaciarni?

Aby to policzyć trzeba wypunktować wszystkie kroki do momentu otwarcia i oszacować koszty.

 1. Znalezienie idealnego lokalu, wynegocjowanie i podpisanie umowy najmu. Można wyszukać lokal samodzielnie, ale może warto skorzystać z pośrednika i dać umowę do analizy prawnikowi. Myślę, że warto już w tym pierwszym kroku skorzystać z pomocy zaufanego specjalisty.
 2. Przygotowanie biznesplanu może wydawać się zbędne, ale często wnikliwa analiza pozwala na dobre rozpoczęcie biznesu. Sugeruję skorzystanie z pomocy fachowca, aby już na papierze mieć realny obraz tego biznesu, a przede wszystkim dobrze oszacowane prognozy przychodów i kosztów.
 3. Projekt wnętrza. To bardzo ważny moment, decydujący o tym czy kwiaciarnia będzie nie tylko piękna i z wyjątkowym charakterem, ale też praktyczna. Czy tu wystarczą Twoje pomysły, czy lepiej skorzystać z pomocy kogoś z doświadczeniem?
 4.  Zdobycie wiedzy na temat prowadzenia kwiaciarni, bez tego nie ma co zaczynać. Prowadzenie kwiaciarni często wydaje się bardzo proste, ale po drodze pojawią się niuanse, które warto znać jeszcze przed rozpoczęciem, aby się do tego przygotować i uniknąć wielu błędów.
 5. Rekrutacja pracowników. W dzisiejszych czasach nie jest łatwe znaleźć kandydatów na stanowisko florysty. Po pierwsze rynek pracy jest obecnie rynkiem pracowników, ale też praktycznie nie ma osób szukających pracy posiadających wiedzę i umiejętności florystyczne, o doświadczeniu pracy w kwiaciarni już nawet nie ma co marzyć.
 6. Szkolenia pracowników z zakresu bukieciarstwa i florystyki, ale też z obsługi klienta i skutecznej sprzedaży. Bo kompetentny pracownik ma wpływ na zadowolenie klienta i większą sprzedaż, a przecież o to chodzi w kwiaciarni. Nie ma co liczyć na przypadek.
 7. Plan marketingowy na pierwszy rok działalności, ze szczególnym akcentem na okres przed rozpoczęciem. Dzień otwarcia kwiaciarni musi być wyjątkowym wydarzeniem i dowiedzieć się o tym powinna cała okolica. Musisz mieć pomysł, ale i fundusze na to aby zaprosić klientów a później cały czas im przypominać o istnieniu kwiaciarni.
 8. Branding czyli wszystko co potrzebne do budowania marki kwiaciarni. Szyld do nie wszystko, wizytówki, wlepki, torebki, metki, cenówki, papier do pakowanie kwiatów, papier firmowy fartuchy dla florystów i wiele innych elementów z logo Twojej marki przyda się do umacniania marki na lokalnym rynku. Ale na początek musisz wymyśleć wyjątkową nazwę a do tego znak graficzny. Do tego warto pomyśleć o dopasowany adres domeny internetowej, ale też o zastrzeżeniu znaku w Urzędzie Patentowym. To wszystko kosztuje i to nie mało, ale bez tego ani rusz.
 9. Gdy już wiesz co, gdzie i jak ma być rozstawione, to zaczynasz remont, który może różnie kosztować. Jeżeli znajdziesz lokal, który pasuje do twojej koncepcji i jest w dobrym staniem to może wystarczy odświeżenie ścian i parę korekt i gotowe. Niestety często wpadnie Ci w oko lokal, w którym trzeba zrobić wszystko: wymiana witryny, instalacja wodna, kanalizacyjna, elektryczna, ścianki działowe, drzwi, oświetlenie. W takim wypadku dobrze oszacuj koszty, poszukaj dobrego fachowca i podpisz stosowne umowy, aby remont nie pochłonął trzy racy większe koszty niż Ci się wydawało i nie przeciągną się o rok w stosunku do planów daty otwarcia. A to wszystko kosztuje.
 10. Umeblowanie kwiaciarni. Tu wszystko zależy od potrzeb, powierzchni lokalu i zasobności portfela. Można postawić małą ladę, dwa regały i to może wystarczyć, ale też można pójść w kierunku zaprojektowania całej koncepcji dopasowanej do wnętrza efektywnie wykorzystującej przestrzeń, z doświadczenia wiem, że dobrze wykorzystana powierzchnia ma wpływ na efektywność handlu. Wiem też, że każda powierzchnia wcześniej czy później okazuje się za mała na pomysły i możliwości właściciela kwiaciarni. Można wykorzystać jakieś używane meble, ale też można poprosić fachowca o wykonanie mebli takich jakie sobie wymarzyliśmy, można też skorzystać z katalogowej oferty mebli od producenta, który się w tym specjalizuje. Każdy wybór to inne koszty, ale też efekt końcowy będzie różny, decyzja należy do Ciebie.
 11. Niezbędne akcesoria, bez których nie ma co zaczynać. Komputer z drukarką w kto już dzisiaj nie jakaś innowacja, ale standard. Kasa fiskalna, drukarka do szarf, telefon mobilny, pistolety do kleju, sekatory, nożyczki, wazony, osłonki, podstawki, można by tu długo wymieniać. Tu warto dokonać analizy co będzie potrzebne i sporządzić listę, aby niczego nie zabrakło.
 12. Budżet na zatowarowanie zależy nie tylko od powierzchni kwiaciarni, ale od Twojej strategii. Wszystko zależy w jakiego klienta celujesz, czy w tego co szuka taniego, masowego towaru, a to raczej zła strategia dla kwiaciarni? Moim zdaniem warto postawić na droższy, ale wyjątkowy asortyment i mam tu na myśli kwiaty cięte, rośliny doniczkowe i artykuły dekoracyjne. Czy klienci doceniają tą wyjątkowość? Z praktyki i obserwacji wiem, że tak. Warto się wyróżnić wnętrzem, asortymentem, mocną marką to przynosi wymierne efekty, ale najpierw generuje koszty. Na te wszystkie pomysły musisz zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe.

Teraz widać jak wiele ma wpływ na określenie kosztów otwarcia i jak wiele jest alternatywnych rozwiązań od tych tańszych do tych drogich. Ogólny koszt zależy od Twojego planu działania i możliwości finansowych a to wszystko będzie kluczowe na to jakich klientów przyciągniesz i jak potoczy się Twój biznes. Tu raczej na ma miejsca na przypadek.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak dobrze otworzyć kwiaciarnię? Wszystkiego dowiesz się na dwudniowym szkoleniu Kwiaciarnia bez falstartu.

https://www.wsparcieflorystow.pl/szkolenia/kwiaciarnia-bez-falstartu/

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.