Europa Cup 2022 florystyczne mistrzostwa w Katowicach

Już wkrótce w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się najbardziej kwiatowe wydarzenie w historii – Europa Cup 2022.

W ostatni weekend wakacji ten nowoczesny obiekt w sąsiedztwie kultowego Spodka utonie w aranżacjach kwiatowych, które specjalnie na tę okazję stworzy kilkudziesięcioosobowy zespół utytułowanych florystów z całej Polski oraz goście zza granicy. Pełen atrakcji Festiwal Kwiatów jest tłem dla odbywających się w tym czasie Florystycznych Mistrzostw Europy.

To właśnie w MCK w Katowicach w sześciu artystycznych konkurencjach zmierzą się ze sobą Mistrzowie Florystyki- reprezentanci 16 krajów europejskich. Nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy okazji być tak blisko kwiatowego wydarzenia o tej randze. Będzie to niezapomniana okazja, by podziwiać wielkich mistrzów przy pracy oraz by kibicować polskiej reprezentantce Izie Tkaczyk. Uczestnicy mistrzostw w ciągu dwóch dni wykonają szereg spektakularnych dekoracji kwiatowych według określonych wytycznych, by poddać się surowej ocenie międzynarodowej komisji sędziowskiej. Główny temat mistrzostw to „Kwiaty, muzyka, taniec”. Możemy się więc spodziewać bardzo kreatywnych pomysłów z pogranicza wszystkich tych dziedzin.

Florystyka, czyli sztuka układania kwiatów jest znana i doceniana jako kierunek artystyczny od dekad w całym świecie. W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu kierunek pokazania piękna kwiatów i roślin w bardziej artystyczny niż tylko użytkowy sposób, zaczął przybierać na sile, a nasi floryści mogą się pochwalić wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. W dniach 26 – 28 sierpnia po raz pierwszy cały florystyczny świat skieruje swe oczy na wydarzenia w Polsce.

Uzupełnieniem Florystycznych Mistrzostw Europy będzie Festiwal Kwiatów, który będzie obfitował w atrakcje dla profesjonalistów, dla tych, którzy dotychczas zetknęli się z tą dziedziną sztuki jedynie amatorsko oraz dla tych, którzy będą mieć szansę zetknąć się z tematem po raz pierwszy. Organizatorzy – Stowarzyszenie Florystów Polskich ze wsparciem władz województwa śląskiego oraz miasta Katowice zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w imprezie.

Co będzie można zobaczyć na Festiwalu Kwiatów?

Festiwal Kwiatów to wystawa aranżacji kwiatowych zatytułowana „Cztery strony świata”. Tworzą ją cztery niezależne grupy florystów, które zbudują instalacje florystyczne inspirowane lub nawiązujące do określonych kontynentów. Za sprawą florystów ze Stowarzyszenia Florystów Polskich będzie można przenieść się na teren Ameryki, Azję odwiedzimy podziwiając aranżacje kwiatowe stworzone przez Międzynarodowy Instytut Florystyczny, dziką Afrykę zasmakujemy przechadzając się wśród dekoracji stworzonych przez drużynę z Dolnośląskiego zespołu Szkół Medyk z Jawora, natomiast nasze rodzime europejskie klimaty w kwiatowy sposób przedstawią uczniowie, absolwenci i wykładowcy szkoły Kwitnące Horyzonty. Będzie różnorodnie, ciekawie i na pewno kolorowo.

Przez cały czas trwania festiwalu na scenie festiwalowej będzie można oglądać pokazy i prelekcje tematyczne. Prezentacje florystycznych trendów, ciekawostki roślinne, porady pielęgnacyjne, prelekcje z dziedzin bliskich naturze. Będzie można podziwiać, podpytywać, a nawet smakować, ponieważ jedną z atrakcji będzie występ Remigiusza Rączki, który przygotuje desery z kwiatów jadalnych.

W niedzielę zostanie uruchomiona dodatkowo scena główna Festiwalu Kwiatów, gdzie będą się odbywać pokazy szkół florystycznych. Pojawią się nawiązania do muzyki, nie zabraknie kontekstów śląskości. Festiwal zakończy się pokazem kwiatowej mody w wykonaniu zdobywców tytułu Florysta Roku – Małgorzaty Szwagiel oraz Zbigniewa Dziwulskiego.

Przez cały czas trwania Festiwalu Kwiatów będzie funkcjonowała strefa warsztatów florystycznych, w której dzieci i dorośli będą mieli możliwość spróbowania swoich sił w roli florysty.

Florystyka to dziedzina z pogranicza rzemiosła i sztuki. Oddziaływuje na wiele zmysłów. Jednym z nich jest wzrok. Dlatego stanowi często idealny materiał dla fotografów. W czasie trwania Europa Cup 2022, będzie można również podziwiać bardzo oryginalne wystawy fotografii. Dwaj niezależni twórcy fotografii – Marcin Chruściel oraz Paweł Totoro Adamiec zaprezentują dwa różne autorskie projekty artystyczne. Kolejna wystawa fotografii to Floral Dream Małgorzaty Szwagiel, florystyki znanej z ciekawych projektów florystyczno fotograficznych. Jest ona również autorką projektu sukni kwiatowych, które będzie można podziwiać na żywo na ulicach Katowic już od czwartku i w MCK w sobotę i niedzielę.

Obdarowując kwiatami można okazać wielkie serce. Będzie ku temu podwójna okazja.

W czasie festiwalu organizowane będą aukcje i sprzedaż bukietów. Dochód z tych aktywności będzie wsparciem dla podopiecznych hospicjum dziecięcego Świetlikowo w Tychach. Biorący udział w aukcjach zakupią piękne kwiaty i przyczynią się do polepszenia warunków potrzebujących dzieci.

Festiwal Kwiatów nie mógłby się obyć bez kiermaszu roślin doniczkowych. Część hali w MCK będzie przeznaczona właśnie na ten cel. Pojawią się tu setki odmian roślin z całego świata, które będzie można nabyć po okazyjnych cenach.

Profesjonalistów organizatorzy zapraszają już w piątek 26 sierpnia. Ten dzień będzie obfitował w pokazy florystyczne mistrzów zagranicznych z Ameryki Łacińskiej, z Niemiec, ze Słowacji. Nie zabraknie też polskiego akcentu – pokazu Polish Vibes poprowadzonego przez Tomasza Maxa Kuczyńskiego i Zygmunta Sieradzana. Ci, którzy są spragnieni branżowej wiedzy merytorycznej będą mieli okazję wziąć udział w seminariach tematycznych prowadzonych przez liderów rynku.

Przy okazji tak ważnego wydarzenia nie mogłoby zabraknąć gestu solidarności z ludnością z Ukrainy. Floryści ukraińscy przygotują własną instalację kwiatową, by zaznaczyć swą aktywną obecność na arenie międzynarodowej. Kwiatowa aranżacja ma stanowić pokojowe przesłanie niosące duży ładunek nadziei, tak bardzo potrzebnej w tym trudnym czasie.

Harmonogram imprezy pęka w szwach. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na pewno jest to najbardziej ukwiecony pomysł na celebrowanie ostatniego weekendu wakacji.

By zagłębić się w kolorowy świat setek tysięcy kwiatów wystarczy odwiedzić MCK w Katowicach w dniach 26 – 28 sierpnia i kupić bilet na miejscu lub na stronie www.ticketmaster.pl. Ceny biletów na sobotę lub niedzielę to jedyne 35zł dorośli / 10zł dzieci, a wrażenia z wydarzenia bezcenne.

Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycję noclegów na booking.com.

1 thoughts on “Europa Cup 2022 florystyczne mistrzostwa w Katowicach”

  1. Pingback: Warto być - wsparcieflorystow.pl

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.