Ach te rośliny

Kluczowy asortyment współczesnej kwiaciarni

Bywało różnie, jakieś 10 lat temu był nawet moment, kiedy wycofaliśmy rośliny doniczkowe ze swoich kwiaciarni. Taką decyzję podjęliśmy w odpowiedzi na pojawienie się tanich roślin w ofertach marketów, oczywiście w cenach niższych niż te, w których my kupowaliśmy w hurcie, poczuliśmy bezsilność. Ale po krótkim czasie klienci zaczęli pytać co się stało, dlaczego taki mały wybór, dlaczego nie ma roślin? Ten chwilowy przestój potrzebny był na analizy i budowanie nowej strategii działania. Dzisiaj nie wyobrażam sobie kwiaciarni bez roślin doniczkowych, sprzedajemy ich coraz więcej. Oczywiście staramy się wybierać do naszych kwiaciarni nieszablonowe rośliny, a przez to droższe. Nie śledzimy ofert marketów i nie zwracamy uwagi na to co dzieje się na Allegro, skupiamy się na tym na co mamy wpływ, czyli staramy się jak najlepiej wykonywać swoja pracę.

Mieć wiedzę

Dla mnie to normalne, że sprzedawca w kwiaciarni powinien mieć wiedzę na temat produktów jakie sprzedaje. Na pytanie o pielęgnację rośliny sprzedawca nie może odpowiedzieć szablonowo – podlewać nie za dużo, ale też nie za mało, roślinę postawić w miejscu słonecznym, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Sprzedawca roślin powinien mieć wiedzę, żyć tą dziedziną, musi śledzić ciekawostki, znać nazwy roślin, szczegóły pielęgnacji poszczególnych egzemplarzy jakie ma w kwiaciarni, winien swoją pasją zarażać klientów. W ostatnim czasie ważna jest też wiedza i podział roślin na te przyjazne zwierzętom domowym i nie przyjazne. U nas w kwiaciarniach rośliny przyjazne zwierzętom oznaczamy dodatkowo zieloną wstążeczką. To bardzo spodobało się klientom.

Gdzie szukać fachowej wiedzy?

Na początek proponuje powtórkę z botaniki. Nie można być dobrym florystą, nie wyobrażam sobie sprzedawcy w kwiaciarni bez znajomości podstaw roślinoznawstwa. Botanika to dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Botanika obejmuje szeroki zakres problematyki, dlatego wyodrębniono liczne, samodzielne działy. Botanicy zajmują się poznaniem klasyfikacji (taksonomii), struktury (anatomii i morfologii) oraz zasad funkcjonowania (fizjologii i socjologii) roślin.

To zakres wiedzy ze szkoły podstawowej i niektórych szkół średnich. Może masz gdzieś schowany swój podręcznik, może akurat Twoje dziecko ma ten przedmiot w szkole. Poszukaj wiedzy, poczytaj, przypomnij sobie ten zakres wiadomości, to sprawdzone źródła informacji. Musisz znać budowę roślin, przypomnieć sobie o co chodzi z tą fotosyntezą, warto poszukać informacji na temat bilansu wodnego roślin.

Dzisiaj w czasach Internetu i wyszukiwarki Google informacji mamy aż za dużo, tylko mamy poważny problem na wybranie wartościowej wiedzy. Nie ograniczaj się tylko do informacji ze stron polskich, dzięki tłumaczowi Google możesz szukać i przyswajać wiedzę z całego świata. Na YouTube jest wiele filmów instruktażowych opisujących rośliny, ich pielęgnację i radzenie sobie z problemami. Tylko trzeba wzbudzić sobie taką potrzebę zdobywania wiedzy i znaleźć na to czas.

Serwis

Sprzedane – zapomniane… nie u nas! W naszych kwiaciarniach w momencie sprzedaży udzielamy wskazówek na temat opieki, dobieramy odpowiednie nawozy i środki do ochrony roślin. Zawsze klient może do nas wrócić i dopytać o pielęgnację lub w przypadku, gdy zauważy jakiś problem może szukać u nas wskazówek i pomocy. W ostateczności możemy zaopiekować się rośliną i ratować ją w naszej Klinice Botanika. Świadczymy również usługę hotelową dla roślin, często klienci decydują się na przekazanie nam roślin tarasowych na okres zimowy. Oczywiście są to usługi dodatkowo płatne i z roku na rok rozwija się ten dział w naszej firmie.

Niska cena nie jest najważniejsza

Bo na Allegro jest tanio, bo w marketach jest tanio! Gdybyśmy przejmowali się takimi opiniami to oferta kwiaciarni ograniczona by była do najtańszych roślin i byłby to ubogi asortyment. A przecież nie o to chodzi, wbrew pozorom klienci wcale nie poszukują w kwiaciarni najniższych cen, ale ciekawych roślin i fachowej obsługi. I tu staramy się wyjść z ofertą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Często tak jest, że z każdej dostawy najszybciej sprzedają się najdroższe okazy, ciekawe rośliny, niezbyt często spotykane w marketach i konkurencyjnych kwiaciarniach. Jest to kolejny dowód na to, że w strategii rozwoju należy skupić się na stworzeniu wyróżniającej się marki, ciekawym asortymencie, a nie na walce cenowej z konkurencją.

Nieoceniona praktyka

W gestii sprzedawców pozostaje fachowa edukacja jak opiekować się roślinami, aby długo cieszyły nowych właścicieli w ich domach. Dopatrzyłem się pewnych ogólnych reguł dotyczących pielęgnacji roślin doniczkowych i często przekazuję je klientom. Zielone i kwitnące rośliny wiszące, o grubych, mięsistych liściach potrzebują odpowiednio mniej wody, ponieważ posiadają umiejętność gromadzenia jej zapasów. Inne gatunki potrzebują częstszego podlewania, co kilka dni, ponieważ liście są cieńsze i bardziej kruche. Większość roślin wymagają ciepła i umiarkowanego nasłonecznienia, niekoniecznie w bezpośrednim świetle słonecznym. Istnieje zasada, im więcej kwiatów na roślinie, im bardziej barwne liście, tym większe zapotrzebowanie na światło. Ciemniejszy kolor liści wskazuje na to, że roślina potrzebuje bardziej zacienionej ekspozycji. Tropikalne rośliny należy podlewać wodą, która nie jest zbyt zimna. Nie należy przesuszać ziemi w doniczce, ale też nie powinno tam być nadmiaru wody. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki wegetacji należy je nawozić co kilka tygodni w okresie wiosny i lata. Przekwitłe kwiaty i stare liście należy regularnie usuwać.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.